Ocak 15, 2009

Piyano GünleriSabri Tuluğ Tırpan ile Benyamin Sönmez’i bir araya getiren masterclass çalışması her iki sanatçının piyano ve viyolonsel üzerine olan birikimlerine dayanıyor.

1983 yılında Bremen’de doğan Benyamin Sönmez, viyolonsel eğitimine 14 yaşında başladı, kısa bir süre Ankara Devlet Konservatuarı’nda eğitim gördükten sonra 2001 yılında Leipzig’de düzenlenen uluslararası Young Concert Artists Yarışması’nda Barenreiter Ödülü’nü kazandı. Aynı yıl Yuri Bashmet’in desteğiyle Stuttgart Müzik Yüksek Okulu’nda dünyaca tanınmış Rus viyolonselci Prof. Natalia Gutman ile ilk profesyonel müzik çalışmalarına başladı. J.S. Bach’tan S. Gubaidulina’ya kadar uzanan geniş bir repertuarla, M. Rostropovich, David Geringas, Frans Helmerson, Philippe Muller, Gary Hoffman, Alexander Rudin, Karine Georgian, Colin Karr, Miklos Perenyi ve Yo Yo Ma gibi sanatçılar eşliğinde kariyerini derinden etkileyen ustalık sınıflarına katıldı. Strad dergisinin “Harry Potter” filminin çekimlerinin yapıldığı katedralde otantik sazla yorumladığı Bach süitlerine ayırdığı bir makalede kendisinden “İçinde Bizans renkleri barındıran çok zarif, görkemli bir yorum ve barok zarafetini sonuna kadar tattıran genç Türk…” diye söz ettirdi. Partneri olan, piyanonun dev ismi Oxana Yablonskaya ile birlikte resitaller verdi. nitelendirilen Sönmez, kurucusu olduğu ve aynı zamanda şeflik ve solistliğini sürdürdüğü Camerata Barocco topluluğuyla da konserler veriyor.

Piyano ve caz eğitimini Ali Perret’den alan Sabri Tuluğ Tırpan, Bilkent Üniversitesi’nde Martin Berkowsky ve Namık Sultanov’la çalıştı. 1992-1996 yılları arasında Viyana Devlet Konservatuvarı’na ve Viyana Müzik Akademisine devam etti. 1996 yılında eğitimini tamamlayan sanatçı Charles Mingus Festivali (Viyana), Yehudi Menuhin Live Music (Viyana), Jeunesse Bach 2000 (Viyana), Miles Davis Jazz Festivali (Polonya), Cemal Reşit Rey Piyano Festivali gibi birçok festivalde sahne aldı. Tırpan, Mozart’ın ´Figaro’nun Düğünü´ operasının caz yorumu ile uluslararası platformda dikkatleri üzerine çekti. Bestelediği Hearts müzikali Musical Cocktail dergisi tarafından, son zamanlarda Almanca konuşulan ülkelerde bestelenmiş en iyi müzik olarak değerlendirildi. Sanatçı, Viyana Mahler Konservatuvarı ve Performing Arts Studios of Vienna´da öğretim görevlisi olarak çalışmakt
adır.
İkilinin dün akşam verdiği gala konseri A. Piazzola'nın Le Grand Tango'su ile başlayıp, T.Tırpan'ın İmpressions ve M.de Falla'dan Popular Espagnole Suits ile devam ederek C.Debussy'nin Sonatası ile sona erdi.  Klasik gibi görünen program ikilinin yorumu ile zaman zaman caz konseri izlenimi veriyordu. 
Tuluğ Tırpan'ın mükemmel yorumu ve genç Benyamin Sönmez'in adeta bir rock sanatçısı edası ile çaldığı viyolonsel ne yazık ki az bir seyirci topluluğu tarafından izlendi. 
Dün akşamı kaçıranlar bu akşam ki programı kaçırmasınlar derim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder